'ung cancer'

Stöd Ung Cancer genom att sprida denna fina film.‎"Det är okej att känna" är en kampanj skapad av organisationen Ung Cancer. Kampanjen består av en serie om fem kortfilmer med syfte att lyfta fram diskussion...

Se filmen här

Visa hela inlägget »
Etiketter: ung cancer

Rest in peace Linda

En intervju med mig själv

Essence Vitae vad är det?

- Ett fantastiskt projekt skapat av Juliana Wiklund. En varm engagerad kvinna som tar magiska bilder. 

Essence Vitae är ett projekt, startat av fotografer, för familjer med små barn där en av familjemedlemmarna drabbats av en livshotande sjukdom. Oavsett hur det slutar tror vi det är viktigt att kunna gå tillbaka och minnas det som hänt. Vi vill hjälpa er med detta genom att fotografera er familj, helt kostnadsfritt. 

 

Vad betyder Essence Vitae?

- Essence Vitae är ett uttryck som Juliana själv har skapat, just för detta projekt. Vitae betyder ”livet” på latin och essence översätter vi till ”det som är viktigt”, sammataget: Det viktigaste i livet.

 

Vem kan söka?

- Alla familjer med små barn och där en av familjemedlemmarna har drabbats av en livshotande sjukdom.

 

Vilka fotografer är med i projektet?

- Det finns enormt duktiga fotografer över hela Sverige som med sitt varma engagemang vill hjälpa till att föreviga vackra minnen.

Läs mer om fotograferna HÄR

 

Varför vill du som fotograf göra detta?

Ja det finns så många orsaker till det, För några veckor sedan fick min lillasyster beskedet en hjärntumör, vilket förändrade livet helt. Min fina syster! Vi håller alla tummar och tår för att det ska bli bra och idag tar vi en dag i taget. Innan detta hände så var det för kärleken till livet och min dotter. Skulle det hända mig något så skulle det kännas förfärligt att inte kunna ge henne och min familj minnen av vår kärlek eller som Juliana en gång skrev "Tänk om våra små glömmer bort hur otroligt älskade dom var/är". Jag vill också kunna ge de familjer jag fotograferar kärleksfulla minnen att gå tillbaka till och inte bara komma ihåg en hemsk sjukdom. Jag hoppas ju innerligt att varje familj man träffar blir friskförklarade.

 

Om man vill veta mer var vänder jag mig då?

Antingen kontaktar du Juliana Wiklund, hennes kontaktuppgifter finns på hemsidan och eller så läser du mer här; www.essencevitae.com

 

Vill du avluta med något till din egna intervju?

Ja det vill jag! Alla kan göra något för sin nästa och det behöver inte kosta pengar. Känner du någon i din närhet som har det lite tufft, ERBJUD dina tjänster som medmänniska det betyder så mycket!

 

Förra året förlorade jag 3 människor som stod mig mycket nära en av dem var min fina vän Marita som gick bort alldeles för tidigt. Med och av henne vill jag avsluta med denna texten;

 

”Jag vill finnas i nuet där vi skriver våra sagor. Att genom mitt fotograferande se det andra inte ser. Inte menade att förändra världen, bara ge en simpel glimt av magi; med förhoppningen att för ett ögonblick få trollbinda någon med mina bilder.